Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

License Key Error.
[Running in limited mode] [Help]

Marzec
P W S C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
LogoLogo

Relacja z konferencji OZE - 16 marca 2018

Zegarek dodano: 2018-03-19 12:09:38

W dniu 16.03.2018 na hali MTS w Szczecinie odbyła się XI Konferencja „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionu". Konferencja podzielona była na dwa panele. Pierwszy panel nosił nazwę „OZE dla każdego", natomiast temat drugiego panelu brzmiał „Zrównoważony rozwój regionu". Udział w konferencji wzięli przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, przedstawiciele szkół wyższych, przedsiębiorstw związanych z energetyką odnawialną oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych i zaproszeni goście. Organizatorami konferencji był Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi wraz z Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie i Żeglugą Szczecińską Turystyka Wydarzenia Sp. z o o.

Pierwszy Panel dotyczył tematyki odnawialnych źródeł energii. Prelegenci poruszali bardzo ważne aspekty związane z OZE. Pierwszy referat został wygłoszony przez przedstawicielkę Urzędu Regulacji Energetyki panią Małgorzatę Niedźwiecką. Wystąpienie było związane z aspektami prawnymi dotyczącymi ustawy o odnawialnych źródeł energii. Prelegentka ukazała wady i zalety aspektów prawnych dot. OZE, ale również przedstawiła perspektywy rozwoju tej dziedziny w ciągu następnych kilkunastu lat.   Kolejna prezentacja była przedstawiona przez doradcę energetycznego z  WFOŚiGW pana Michała Lidwina. Dotyczyła ona wsparcia w zakresie zwiększania efektywności energetycznej związanej z OZE. Przedstawiono programy pożyczek dla osób fizycznych na inwestycje związane z energetyką odnawialną. Trzecia z kolei prezentacja związana była ściśle z energetyką wiatrową. Wady i zalety tej dziedziny przedstawiła pani dr inż. Magdalena Klera-Nowopolska, przedstawicielka PSEW w Szczecinie. Podczas przemówienia została ukazana historia stowarzyszenia, działalność PSEW a także perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce przy obecnym stanie prawnym. Kolejna prezentacja dotycząca innowacyjnych rozwiązań - turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu (firma Vivrnde.pl) wzbudziła spore zainteresowanie uczestników  (firma ma swoją siedzibę w Szczecinku i pragnie rozwijać swoje technologie zarówno w regionie jak i na świecie). Kolejna prezentacja, przedstawiona została przez panią dr inż. Agnieszkę Raducką, nauczycielkę przedmiotów zawodowych w klasach OZE w ZS nr 2 w Szczecinie, która związana była z przedstawieniem realizacji projektu Biblioboxx Partnerstwa Odra, czyli inicjatywy podczas której polscy i niemieccy uczniowie przekształcili starą budkę telefoniczną w mobilną biblioteczkę, wyposażoną w panel PV. Następnie pan Piotr Brzuszkiewicz zaprezentował instalację fotowoltaiczną zainstalowaną na budynkach Wspólnoty Mieszkaniową Pszczelna w Szczecinie. Mieszkańcy wraz z zarządcą postawili na OZE, i zostali pierwszą wspólnotą samowystarczalną pod względem energii elektrycznej.  Pierwszy panel zakończył się dyskusją związaną z odnawialnymi źródłami energii, działalnością WFOŚiGW, a także nowoczesnymi turbinami wiatrowymi.

Drugi panel poświęcony został rozwiązaniom planistycznym w zakresie OZE. Wysłuchaliśmy wystąpienia pana Leszka Jastrzębskiego, Dyrektora Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, który omówił uwarunkowania związane z planowaniem inwestycji OZE w regionie. Pan Mariusz Sikora (Urząd Marszałkowski) zaprezentował ideę i wyniki wojewódzkiego konkursu „Makieta Farmy Wiatrowej z uwzględnieniem elementów planowania przestrzennego". Wyróżnione szkoły przedstawiły swoją działalność, osiągnięcia oraz drogę wykonania makiety farmy wiatrowej. Zakończeniem konferencji było uroczyste wręczenie nagród konkursu:

Wyniki konkursu:

I miejsce:  Technikum Kolejowe w Zespole Szkół Nr 4  im. Armii Krajowej w Szczecinie, klasa 2 DT

II miejsce: (ex aequo): Zespół Szkół  im. Stefana Żeromskiego w Darłowie,  II klasa Technikum oraz

Zespół Szkół Elektryczno- Elektronicznych w Szczecinie,  klasa 4 TE + klasa 3TF

III miejsce:  Zespół Szkół   im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie, II Klasa Technikum Zawodowego

Wyróżnienie: Zespół Szkół Elektryczno- Elektronicznych w Szczecinie, klasa 3TF

 

Moderatorami Konferencji byli:

- Prof. Zbigniew Zapałowicz (Katedra Techniki Cieplnej, ZUT)- I panel

- Mariusz Sikora - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony informacji niejawnych, Urząd Marszałkowski w Szczecinie

 

PREZENTACJE z konferencji do pobrania: TUTAJ.

 

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

Panel 1:

 

 

Panel 2:

 

Budowa strony www współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Tlo