Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

License Key Error.
[Running in limited mode] [Help]

Marzec
P W S C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
LogoLogo

BiblioboXX Partnerstwa Odra - relacja

Zegarek dodano: 2017-04-04 12:39:56

16-go marca, przy Zespole Szkół nr 2 w Szczecinie przy ul. Portowej odbyła się uroczysta inauguracja pierwszej szczecińskiej mobilnej biblioteczki, która w niezwykły sposób łączy idee zrównoważonego rozwoju, recyklingu i bookcrosingu. Projekt Nachhaltige BücherboXX to wyjątkowa inicjatywa o zasięgu międzynarodowym, która polega na przekształcaniu starych, nieczynnych budek telefonicznych w biblioteczki miejskie. Jest to projekt kształcenia zawodowego, gdyż w powstawanie budki od początku do końca zaangażowani są uczniowie szkół zawodowych i technicznych.

Pomysłodawcą projektu jest instytucja INBAK BERLIN (Institut für Nachhaltigkeit in Bildung, Arbeit und Kultur), Ośrodek w Ostoi pełni funkcję koordynatora działań w Szczecinie.

Inauguracja budki zgromadziła znaczną liczbę miłośników książek - uczniów, nauczycieli, a także zaproszonych gości, wśród których znaleźli się także przedstawiciele Rady Miasta, Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty, WFOŚIGW w Szczecinie, Książnicy Pomorskiej oraz Dyrektorzy szkół z Prawobrzeża. Budka przyjechała do nas z Berlina i to właśnie w Szczecinie rozpoczyna się jej wędrówka po polskich miastach partnerskich (m. in. Łobez, Koszalin, Wrocław, Zgorzelec). Zanim jednak biblioteczka opuści Szczecin - jeszcze do 21 kwietnia będzie można z niej skorzystać przy ZS nr 2, po czym 21 kwietnia na kolejny miesiąc zawita na Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich. Patronatów honorowych udzieliły Książnica Pomorska oraz Zachodniopomorski Okręg Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

Uroczystemu otwarciu budki towarzyszyło zorganizowane 16 i 17 marca  przez nasz Ośrodek i ZS nr 2  Polsko-niemieckie spotkanie ekspertów w ramach projektu „Nachhaltige BucherboXX in Oderpartnerschaft", w którym uczestniczyli nauczyciele i zaproszeni goście z polskich i niemieckich instytucji kulturalnych i oświatowych. Celem spotkania było omówienie realizacji projektu, wyznaczenie kierunku dalszych działań oraz wskazanie możliwości dla projektów związanych z kształceniem zawodowym, wymianą kulturalną.

W piątek (17 marca) grupa nauczycieli Z Niemiec i Polski spędziła dzień w Książnicy Pomorskiej i na Zamku Książąt Pomorskich. W pierwszym miejscu uwagę poświęcono szerokiej tematyce książek i historii Pomorza Zachodniego. W drugim obiekcie odwiedzający mieli okazję poznać historię Szczecina  i  Zamku, a także zobaczyć następne miejsce ekspozycji budki.

 Jak powstał BiblioboXX Partnerstwa Odra:

 Ten wyjątkowy egzemplarz powstał jako efekt polsko-niemieckiej współpracy uczniów z Berlina, Szczecina (Zespół Szkół nr 2) i Wrocławia (Zespół szkół nr 5), którzy  podczas spotkań w Berlinie wykonali prace związane z nadaniem dawnej budce nowej funkcji. Motywem przewodnim  jest X rocznica podpisania Partnerstwa Odra, obchodzona w roku 2016.

Prace nad budką trwały ponad dwa miesiące i obejmowały warsztaty, na których uczniowie z różnych zawodów wykonywali poszczególne elementy budki. Szczecińscy uczniowie zawodu "Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej" wspólnie z kolegami z Wrocławia i Niemiec podczas pierwszych warsztatów pt.  „Technika solarna i design"  wykonali instalację elektryczną, która będzie zasilana energią słońca dzięki umieszczonym na dachu ogniwom fotowoltaicznym. System ten, dzięki zainstalowanym akumulatorom umożliwia zmagazynowanie energii wyprodukowanej w ciągu dnia i wykorzystanie jej w godzinach wieczornych do oświetlenia, ponadto w budce znajduje się także gniazdo USB, przez które będzie można np. doładować telefon „prądem ze Słońca".  

Na dwóch kolejnych warsztatach: „Techniki drzewna i szklarska" oraz „Techniki malowania i wykończenia" pracowali uczniowie z Berlina i Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia. Uczniowie z zawodów fryzjer (design budki), elektryk samochodowy (instalacja elektryczna), stolarz (regały w budce i ławka) oraz malarz i lakiernik samochodowy (malowanie budki) zadbali o ostateczny wygląd biblioteczki.

 Jak korzystać z biblioteczki:

W mobilnej biblioteczce znalazły się zarówno polskie jak i niemieckie książki pozyskane podczas zbiórek lub podarowane przez uczniów, gości etc. Idei bookcrosingu przyświeca zasada: "Weź książkę - Przeczytaj książkę - Przynieś książkę". Możemy również śledzić wędrówkę książek za pośrednictwem strony www.bookcrossing.com, wpisując numer BCID znajdujący się na naklejce wewnątrz książki.
Jak widać poniżej, my też niemogliśmy się oprzeć:

Po pierwszych dniach ekspozycji widać iż budka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, chętnie korzystają z niej uczniowie szkoły, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami o przeczytanych książkach m. in. za pośrednictwem Facebooka: https://www.facebook.com/BiblioBoXX-Partnerstwa-Odra-w-Szczecinie-763017213862939/?fref=ts

Wszystkich miłośników książek i odnawialnych źródeł energii zapraszamy do korzystania z biblioteczki!

Budowa strony www współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Tlo