Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

License Key Error.
[Running in limited mode] [Help]

Czerwiec
P W S C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             
LogoLogo

Dni skandynawskie - konferencja „Wspólna przestrzeń energii

Zegarek dodano: 2016-04-21 20:08:24

Ruszyła kolejna edycja Dni Skandynawskich w Szczecinie. Cykl imprez zapoczątkowała konferencja biznesowa pod hasłem   „Wspólna przestrzeń energii" - nie mogło nas więc tam zabraknąć. W konferencyjnych obradach udział wzięło blisko 200 uczestników, m. in. naukowcy i eksperci z krajów skandynawskich - Szwecji, Norwegii, Danii oraz z Polski. Podczas spotkań poruszono wiele interesujących tematów, zaś wybór, w której z równolegle prowadzonych sesji tematycznych uczestniczyć  był niezwykle trudny.
Część gospodarczą poświęcono w całości tematyce związanej z gospodarką odpadową, dyskutowano tutaj o nowych technologiach a także o zrealizowanych i planowanych inwestycjach.

O możliwościach wykorzystania osadów ściekowych dzięki norweskiej technologii hydrolizy termicznej firmy Combi opowiedziała pani Ewa Kwast z ambasady Norwegii . Technologia ta w uproszczeniu  polega na podgrzaniu osadu, przekazaniu go do reaktora, sprężeniu a następnie nagłego rozprężeniu, podczas którego pękają błony komórkowe (w tym momencie unieszkodliwiane są także wszystkie patogeny, również formach przetrwalnikowych), następnie materiał poddawany jest procesowi fermentacji. Według zapewnień - technologia ta pozwala na 20-30 % bardziej wydajną produkcję biogazu. Wadą mogą być wysokie koszty inwestycji, zaletą - stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz możliwość produkcji energii i jej odsprzedaż.
 Dyrektor firmy NewCo, Aleksander Ferdyn, zaprezentował możliwości nowoczesnego Centrum Odzysku odpadów z w pełni zautomatyzowaną linią produkcyjną, zwracając uwagę iż „odpady to ogromne, lokale źródło energii" (co może przełożyć się na zysk ekonomiczny).

W dyskusji, w której brali także udział Jeppe Hjermitslev (dyrektor IF GROUP A/S), Mariusz Patyk (Kierownik Wydziału, ZWiK w Szczecinie) podkreślano, że efektywność gospodarki odpadami zależy w dużej mierze od nowoczesnych technologii, dobrego, długofalowego planowania oraz, co ważne - od kształtowania społecznej świadomości (w oparciu edukację dotyczącą selektywnej zbiórki odpadów, recyklingu, świadomej konsumpcji itp.).
Doświadczenia skandynawskie pozwalają nam czerpać wiedzę jak radzić sobie z niektórymi problemami. Czy u nas sprawdzi się na dłuższą metę model znany ze Szwecji - czyli „brudzący płaci"
(co w praktyce oznacza, iż ten kto nie segreguje płaci więcej za wywóz odpadów)- zapewne się okaże, warto jednak podglądać dobre wzorce. Faktem jest, że o ile potrafimy segregować odpady na plastik, szkło, metal, to już z resztkami organicznymi radzimy sobie nieco gorzej (w szczególności budownictwo wielorodzinne nie daje takiego spektrum możliwości jak indywidualna zabudowa).  Zastanawialiśmy się wspólnie czy i u nas możliwe są niektóre działania wynikające z idei SymbioCity - traktujące gospodarkę gminną w sposób holistyczny, z uwzględnieniem potrzeb dla zrównoważonego rozwoju. Czy zmiana zachowań społecznych jest możliwa? Skandynawowie udowadniają że tak. A czy w Polsce jest na to szansa? Dla wielu wystarczy aspekt ekologiczny, innych przekonać może aspekt  finansowy (np. produkcja i odsprzedaż energii).

Zrównoważony rozwój wydaje się być niemożliwy bez sprawnego zarządzania i współpracy samorządowej, o czym była mowa w drugiej sesji konferencji - poświęconej rozwojowi inteligentnych miast. Zaprezentowano tu liczne rozwiązania dotyczące tzw. Smart Cities z Norwegii, Danii. Zaproszono także specjalistów, którzy w przystępny sposób przybliżyli słuchaczom możliwości pozyskania środków z  programów wspierających działania proinnowacyjne i proekologiczne (np. z programów Erasmus +, czy „Europa dla obywateli"). Podczas omawiania sposobów finansowania przedsięwzięć podkreślano, że liczy się dobry pomysł, który wynika z realnej potrzeby mieszkańców regionu. Istotne jest też znalezienie odpowiednich partnerów, także w ramach międzynarodowych partnerstw, z uwzględnieniem różnych struktur - samorządów, przedstawicieli uczelni i biznesu. Warto pamiętać, by składany projekt miał jasno sprecyzowany cel, czytelne metody realizacji tego celu a także jasno określony sposób rekrutacji uczestników projektu.

W podsumowaniu konferencji padły zapewnienia iż nie ma w Polsce drugiego takiego miasta jak Szczecin, które tak intensywnie promowałoby działania w obszarze "zielonego rozwoju" , co daje ogromny potencjał do rozwoju współpracy z krajami skandynawskimi.
 

 
 

 

 

 

Budowa strony www współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Tlo