Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

License Key Error.
[Running in limited mode] [Help]

Marzec
P W S C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
LogoLogo

Relacja z konferencji WFOŚiGW 7-8grudnia, Świnoujście

Zegarek dodano: 2015-12-08 21:30:26

W dniach 7-8 grudnia m. in. samorządowcy, przedstawiciele jednostek finansów publicznych, instytucji naukowych oraz przedsiębiorcy spotkali się w Świnoujściu na organizowanej przez WFOŚiGW w Szczecinie konferencji  adresowanej do beneficjentów. Oprócz podsumowania efektów pozyskiwania środków z POIiŚ 2007-2013, RPO 2014-2020 przedstawiono także szereg instrumentów pozwalających na uzyskanie dofinansowania zarówno w ramach RPO WZ 2014-2020 i POIiŚ 2014-2020.

Jak poinformował Prezes Jacek Chrzanowski, WFOŚiGW będzie Instytucją Pośredniczącą Instytucji RPO WZ 2014-2020, odpowiadającą za projekty środowiskowe dotyczące gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu oraz naturalnego otoczenia człowieka. Na wspomniane inwestycje w regionie przeznaczono ponad 195 milionów euro z budżetu UE.

Co podkreślano kilkukrotnie, zarówno NFOŚiGW jak i WFOŚiGW będą pełnić rolę komplementarną, a nie konkurencyjną dla RPO. Najprawdopodobniej znaczna część środków zostanie rozdysponowana na cele związane z gospodarką wodno-ściekową oraz gospodarkę niskoemisyjną. Nie zabraknie też dofinansowań na inwestycje OZE.

Grupa potencjalnych beneficjentów jest szeroka, natomiast poszczególne inicjatywy będą adresowane do określonych odbiorców  (odbiorców indywidualnych, przedsiębiorców, samorządów itp.). W związku z tym konieczna będzie szczegółowa analiza agend poszczególnych programów, celem wyodrębnienia tych, w których dany beneficjent będzie mógł pozyskać środki. Obserwowana będzie także tendencja do odchodzenia od dotacji w kierunku pożyczek, które będą korzystnie oprocentowane (na poziomie 2%).

Kilka programów o których warto pamiętać:

- program RYŚ, dzięki któremu będzie można pozyskać środki na termoizolację budynków jednorodzinnych (tutaj mamy szansę na dofinansowanie gdy nasza inwestycja przyczyni się do wzrostu efektywności energetycznej minimum o 25%, preferowane będą jednak projekty dające wzrost powyżej 60%).

- dla przedsiębiorców interesującą ofertę stanowi program BOCIAN - mający na celu ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z instalacji wykorzystujących OZE.

 Aby proces ubiegania się o dofinansowanie był bardziej przyjazny dla potencjalnych beneficjentów przedstawiciele WFOŚiGW  zachęcali uczestników do odwiedzin w nowo otwartym Biurze ds. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, mającym siedzibę przy ulicy Jagiellońskiej 32U/5 w Szczecinie. Osoby zainteresowane pozyskaniem środków będą mogły otrzymać fachowe doradztwo energetyczne i pomoc w wypełnianiu wniosków.

Co zapewne ucieszy mieszkańców naszego Regionu, w 2016 roku zaplanowano kontynuację popularnego programu PROSUMENT, umożliwiającego pozyskanie dofinansowania na mikroinstalacje OZE osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, jednostkom samorządu terytorialnego  i spółkom prawa handlowego.  Dofinansowanie realizowane będzie łącznie w formie pożyczko dotacji, zaś budżet będzie obejmował pożyczki w kwocie do   6.500.000,00 zł oraz dotacje  w kwocie do    3.500.000,00 zł.

Interesującym punktem konferencji była także debata, w której wzięli udział: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz, Poseł Stanisław Gawłowski, Prezydent Szczecina - Piotr Krzystek, Zastępca Prezesa NFOŚiGW Krystian Szczepański, Prezes WFOŚiGW w Szczecinie - Jacek Chrzanowski, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie - Andrzej Przewoda, a także Prezes Północnej Izby Gospodarczej Oddział Świnoujście - Andrzej Lebdowicz.

W debacie postawiono wiele pytań, m. in.: jakie perspektywy dla Regionu daje RPO, jakie będzie preferowany rozkład środków (czy któreś z filarów RPO będą bardziej dotowane), na co mogą liczyć przedsiębiorcy, jaki będzie wpływ tych dzialąń na rynek pracy w województwie. Można stwierdzić, że wizja ekspertów w tym zakresie jest spójna, a za jej podsumowanie mogą posłużyć słowa Prezydenta Piotra Krzystka, iż inwestycje w infrastrukturę, w ochronę środowiska ale także w kapitał ludzki będą szansą na dogonienie tych najlepszych i to nie w Polsce, lecz w Europie. Wielokrotnie powtarzano też tezę, że zZachodniopomorskie jest liderem, jednak aby proponowane programy wsparcia mogły odnieść sukces muszą być one atrakcyjne dla konkretnych odbiorców, w tym także dla przedsiębiorców.

Co dla nas jest szczególnie ważne, podczas konferencji padły także deklaracje dotyczące wsparcia inicjatyw związanych z edukowaniem społeczeństwa (w planach są zarówno dofinansowania projektów ułatwiających dostęp do edukacji, programów edukacyjnych dla szkół, a także wsparcie dla przedsiębiorców pragnących podnieść kwalifikacje pracowników). 

Wszyscy uczestnicy, oprócz wysłuchania  zaprezentowanych wystąpień mieli szansę także wymienić się doświadczeniami  w zakresie pozyskiwania środków. Ponadto, dla wszystkich zainteresowanych, udostępniono także punkty konsultacyjne oferujące kompetentne doradztwo w zakresie aplikowania o fundusze na cele proekologiczne. Szczegółowe informacje na temat realizowanych programów, inwestycji dostępne są na stronach: https://www.wfos.szczecin.pl oraz https://www.nfosigw.gov.pl/.

fot: www.wfos.szczecin.pl

Budowa strony www współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Tlo