Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

License Key Error.
[Running in limited mode] [Help]

Marzec
P W S C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
LogoLogo

EUROPEJSKIE FORUM SOLARNE 2015

Zegarek dodano: 2015-05-27 06:08:36

22 czerwca w Auli Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie odbyło się Europejskie Forum Solarne. Wydarzenie skupiło ponad 100 uczestników zainteresowanych aspektami legislacyjnymi, finansowymi, technologicznymi odnawialnych źródeł energii. Podczas Forum prelegenci przedstawili bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z odnawialnymi źródłami energii, w tym przede wszystkim z energią Słońca.

Pani dr. Nina Scheer przedstawiła sytuację na rynku OZE w Niemczech. Podkreśliła, że system aukcyjny, który wprowadzono pilotażowo dla instalacji PV uważa za największe zagrożenie dla rozwoju energetyki odnawialnej w Niemczech.

Senator Norbert Obrycki, przewodniczący senackiego zespołu energii odnawialnej zauważył, że samo uchwalenie Ustawy o OZE jest krokiem we właściwą stronę. Choć ustawa nie jest idealna, jej największą zaletą jest to, że jest. Jednocześnie Pan senator wskazał na potrzebę kontynuacji prac nad nowelizacją ustawy, tak by zaspokajała ona porzeby wszystkich zainteresowanych. Senator podniósł w swoim wystąpieniu kwestię sprzecznych ocekiwań wobec zapisów ustawy tzw. branży i  prosumentów oraz rządu.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, przedstawił niekwestionowany sukces wdrażanego m.in w województwie zachodniopomrskim programu PROSUMENT. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców województwa i zarząd WFOŚiGW podjął decyzję o wystąpieniu do NFOŚiGW o dodatkową pulę środków na dotacje.

 

Aleksander Pepelow z Instytutu Energetyki Odnawialnej Kijowskiej Akademii Nauk zaprezentował stan OZE na Ukrainie. W dyskusji stwierdził, że aspekcie wydarzeń we Wschodniej Ukrainie, OZE mogłyby stanowić szansę na niezależność energetyczną i polityczną Ukrainy. Za największy problem w rozwoju OZE na Ukrainie uznał brak systemów wsparcia inwestycyjnego, w tym przede wszystkim nisko oprocentowanych, dedykowanych linii kedytowych.

Pierwszą sesję referatową zamykał wystapieniem Dr. Grzegorz Wiśniewski - prezes Instytutu Energii Odnawialnej. W swojej prezentacji, na podstawie obliczeń i przykładów innych europejskich krajów takich jak Niemcy czy Dania udowodnił tezę, że rozproszona, prosumencka energetyka odnawialna nie może się rozwijać bez systemu wsparcia w postaci taryf gwarantowanych (FiT).

 

Pan krzysztof Zamożny, przedstawiciel firmy Selfa PV, rodzimego producenta modułów foptowoltaicznych, podkreslił w dyskusji, że w obecnym kształcie Ustawa o OZE nie zachęca inwestorów do działania. Producenci wciąż produkują głównei na eksport.

 

Preben Maegaard, emerytowany dyrektor Nordic Folkecenter, pionier europejskiej energetyki odnawialnej zauważył, że rozwój odnawialnych źródeł energii w Danii rozpoczął się w chwilą podjęcia przez rząd duński decyzji o wycofaniu finansowania/ rozbudowy systemu elektrowni opartych na paliwach kopalnych. W efekcie ta decyzja przyniosła dynamiczny rozwój energetyki oparten o lokalne zasoby energii odnawialnej  - gółwnie wiatru. W podsumowaniu pierwszego panelu dyskusyjnego Preben Maegaard podkreślił, że wszelkie wątpliości i probelmy podnoszone przez uczestrników Forum związane z obawami o funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego, niestabilnością genergacji energii z OZE, czy bezrobociem spowodowanym wyłączaniem elektrowni konwencjonalnych towarzyszyły również Duńczykom. Dziś nikt nie ma już w Danii takich wątpliwości. Rozwój rodzimej energetyki odnawialnej przyniósł krajowi znaczną niezależność energetyczną i poltyczną, a także powstanie nowych miejsc pracy w branżach związanych z produkcją urządzeń OZE.

 

 

Drugą sesję referatową otwierał prezentacją o sytuacji odnawialnych źródeł energii w Meklemburgii Pomorzu Przednim Rudolf Borchert -przewodniczący Komisji Energetyki i Infrastruktury Kraju Związkowego MV. Ciekawą była prezentacja, z której wynikało, że rząd Meklemburgii przywiązuje ogromną wagę do rozwoju OZE i już dziś ilość energii generowanej w instalacjach OZE na terenie landu jest wyższa od całkowitej ilości enegii konsumowanej w Meklemburgii.


Dr inż. Ditmar Schmidt przedstawił koncepcję funkcjonowania pojazdów elektrycznych, jako uzupełnienia dla rozwoju energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii. W prezentacji wymienił zalety napędów elektrycznych takie jak brak emisji spalin, wysoka sprawność. Jedenoznacznie stwierdził, że przyszłość energetyki to poszukiwanie magazynów energii, bo samej energii, ze źródeł odnawialnych mamy wokół wystarczająco dużo.

Pan Maciej Marona przedstawił nowe technologie firmy SMA pozwalające zarządzać energią generowaną w instalcji PV i jej zużyciem przez urządzenia domowe.

Przedstawiciel firmy Hewalex - poskiego producenta kolektorów słonecznych podkreślał, że technologia ta ma silną pozycję wśród oze i to się nie zmieni. Ciepło solarne może być wykorzystywane tak jako ciepło użytkowe jak i grzewcze, a sprawność samej konwersji i ogromne zapotrebowanie na ciepło w naszej strefie klimatycznej zapewniają stabilność rozwoju technologii solartermicznych.

Pani Dr inż. Brigitte Schmidt zaprezentowała technologię sezonowych zbiorników ciepła i chłodu zainstalowwanych w Solarzentrum MV, które umożliwiaja korzystanie w miesiącach zimowych, a nawet wiosennych z ciepła zgromadzonego w poprzednim sezonie letnim, oraz korzystanie z zimowego chłodu latem.

Na ptyania z sali dotyczące szansy jaką mógłby stanowić rozwój technologi fuzji jądrowej dr Schmidt odpowiedział, że kilkusekundowy eksperyment mający na celu utworzenie ziemskiego słońca, z uwagi na skomplikowaną technologię i ogromne koszty, nie jest potrzebny w sytuacji, gdy do Ziemi dociera ogromna ilość energii słonecznej przekraczająca potrzeby całej ludzkości. Wykorzystajmy najpierw to co jest w zasięgu.

 

Nie można nie zauwazyć, że prelegenci odwoływali się do encykliki Laudato si, nazywanej już najbardziej ekologiczną encykliką kościoła katolickiego. Encyklika, jest dokumentem, który wyraźnie wskazuje, że wrażliwość społeczna to także dbanie o środowisko i odnawialne źródła energii - rozproszone, dostepne dla wszystkich.

 

Dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom za udział w forum i zapraszamy na  kolejne forum za rok.

 

zdjęcia udostepniła firma: www.produktowa.eu

 

 

ZAPRASZAMY

 

 

Budowa strony www współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Tlo