Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
Więcej informacji w Polityce plików cookies.

Pl En De
link
License Key Error.
[Running in limited mode] [Help]

Juni
M D M D F S S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             
LogoLogo
Bin in:   Home page Biomasse

Biomasa 

Biomasa to najogólniej mówiąc suche rośliny lub ich części. Zwykle jest to słoma, gałęzie roślin energetycznych, odpady drewniane. Energia powstała ze spalania biomasy jest o tyle cenna, że emisja CO2 podczas jej spalania równa jest ilości CO2 jaką roślina pobrała z otoczenia w procesie wzrostu. W związku z czym bilans energetyczny procesu spalania wychodzi na 0.

Jako źródło energii biomasa jest odnawialna, a popioły powstające w procesie spalania stanowią doskonały nawóz. Pod względem wydajności energetycznej 2 tony biomasy dostarczają tyle energii co 1 tona węgla kamiennego, a zysk dla środowiska jest nieporównywalnie większy.

Ilość CO w spalinach wynosi ok. 0,02% (przy zastosowaniu dopalania).

W standardowych kotłowniach węglowych wynik na poziomie 1% uważany jest z dobry. Ze względu na niska temperaturę spalania emisja tlenków azotu utrzymuje się na poziomie 0,002%, emisja tlenków siarki utrzymuje się na poziomie 0,03-0,09% w zależności od rodzaju spalanej biomasy. W Polsce produkuje się rocznie ok. 25mln ton słomy z czego wykorzystuje się tylko 13-17 ton, reszta gnije bądź jest spalana na polach, a energia cieplna powstająca w tym procesie jest oddawana o otoczenia.

Wykorzystanie biomasy w celach energetycznych jest zatem bardzo racjonalne i korzystne zarówno dla odbiorcy energii jak i środowiska.

Kotły na paliwa niskokaloryczne maja nieco odmienna budowę niż kotły do standardowego spalania paliw kopalnych. Kotły na biomasę maja większą powierzchnię wymiany ciepła i większą pojemność.

Mają budowę dwukomorową. W pierwszej komorze następuje spalanie biomasy, a w drugiej dopalanie i wymiana ciepła. System dopalania spalin tj. kontrolowane wpuszczanie powietrza wtórnego powoduje znaczne obniżenie emisji CO, węglowodorów i sadzy, a także podnosi sprawność o kilka punktów procentowych. Ogranicza to tez zarastanie kotła i komina sadzą czy smołą.

Ogrzewanie przy pomocy kotła na biomasę pozwala uzyskać tania energię cieplną przy pełnym komforcie użytkowania i stosunkowo niskich nakładach.

Budowa strony www współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IIIA Polska (Województwo Zachodniopomorskie) - Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia.
Tlo